Spelarutveckling

Vi i TSK malmen har som arbetssätt att länka ihop tävlandet med tränandet och utgår hela tiden från matchen. Det är den ultimata formen av tennisspelet och sättet att få feedback. Vi startar redan med de yngsta som börjar hos oss på röd nivå basic och ser till att börja spela match på olika sätt direkt. På golvet, med kast och med anpassade bollar, regler och bana. Så fort man kommit upp på en nivå där man kan spela till varandra några gånger över nät i den röda banan/minitennisbanan, så kan man spela fredagsspelet och alla tävlingar runt i sthlm på SO Touren röd nivå (upp till 9 år). Detta gör tennisen roligare, lättare att förstå och lära, samt att det skapar en motivation att fortsätta träna och lära sig på egen hand. Detta gäller även för spelare som kan tävla på SO Tour orange (upp till 10 år) och SO Tour grön (upp till 12 år).

Vi vill att alla som startar i vår verksamhet ska tävla vid sidan av våra träningar och är en förutsättning för att träna mer. På ROG-nivå försöker vi hjälpa dem som är motiverade och tävlar regelbundet fler träningspass i veckan. Tillsammans med egen träning och tävlande blir detta en mycket bra start på sin tennis. Idealet är att man tränar i veckorna och har tävlingar på många av helgerna. Länk till förbundets sida för att börja tävla: Börja tävla – Svenska Tennisförbundet

Vi förväntar oss att alla spelare som får träning fler än 1 gång i veckan går in i denna ”utvecklingsväg” med att tävla externt vid sidan av träningarna. När man gått förbi röd nivå (oftast vid 8-9 års ålder) så är utrymmet med träningstider så litet att det endast är de som följer denna väg och tävlar regelbundet externt som har möjlighet att få fler än en 1 gång i veckan. Det är även andra kriterier som styr detta också såklart – som motivation, intresse, färdighetsnivå etc. Därför stämmer vi av alla spelare under terminen och gör eventuella justeringar inför nästkommande termin. De spelare som går förbi ROG-åldern (vid ca 12 år) fortsätter sedan i tennisskolan där regel är ett träningspass i veckan. De spelare som sticker ut nivåmässigt och spelar många matcher per år kan gå vidare till utvecklingsgruppen.

För de som har ambitionen och färdighetsnivåerna att bli duktiga tävlingsspelare så har vi i klubben alla möjligheter att hjälpa dessa framåt. 

Varför handlar tennis om tävling och match? Tävling och utbildningsansvarige Johan Thorselius berättar mer i videon:

Att fostra barn som är motståndskraftiga, coachbara, vågar ta utmaningar och älskar idrottande

Forskningsbaserade råd och riktlinjer för TSK Malmens föräldrar till tävlingsspelare;

http://media.tskmalmen.se/2026/01/Beteenden-och-agerande-foraldrar-traning-tavling-resor.pdf                              

Scroll to Top